+38(073) 089-30-44

Як підготуватися до іспиту CAE


Англійська з нуля до С2

Англійська з нуля до С2
Січень 21, 2020 Veronika Kosiak

11 мин читать

Викладачі англійської та люди, які добре нею володіють, часто стикаються з питанням: “Як вивчити мову?”.

Донедавна в мене завжди була готова відповідь. Стандартна схема:
📌 вчити слова, 📌 дивитись фільми в оригіналі, 📌 більше практикуватись.
Але зовсім недавно, у вересні цього року, я ще раз переусвідомила сам процес навчання і всі його підводні камені. Я зіштовхнулася зі спротивом і саботувала сама себе в моменти, коли щось не виходило або здавалося складним, я втрачала і знов знаходила мотивацію, обирала англійську замість часу з друзями та сім’єю і застосовувала всі можливі техніки самодисципліни для складання CAE.

“CAE – міжнародний іспит, що підтверджує володіння англійською мовою на рівні Advanced (просунутий). Іспит перевіряє всі 4 навички – Listening, Speaking, Reading і Writing і засвідчує володіння англійською на рівні, достатньому для життя, навчання і роботи в англомовній країні.”

Нижче – моя історія та інсайти

Усе свідоме життя я 🧑🏼🎓вчу англійську (навіть зараз, коли вже кілька років викладаю її). Мій перший спогад про мову – заняття в дитячому садочку та картки з назвами кольорів, які приносила вчителька. Далі – школа та індивідуальні заняття – вони й дали мені основні знання.

Треба визнати, що я була далеко не ідеальною ученицею🤭: слова починала вчити за півгодини до приходу викладача або взагалі просила маму скасувати заняття. Зараз таке ставлення до мови я сама для себе пояснюю тим, що в мене в голові не було зв’язку між тим, що я вчила, і реальним життям. Тобто я знала граматичні правила, але оскільки розмовної практики не було, вони допомагали на олімпіадах, але не були жодним чином застосовні в повсякденності.

Рік у США та його результати

У 2013 році все змінилося – я взяла участь у відборі на програму FLEX, стала її фіналісткою та поїхала навчатися на рік до школи в США. На той час мені здавалося, що в мене 😎 чудова англійська (шкільні олімпіади та спілкування зі знайомими іноземцями мене в цьому переконували), але на ділі це був один із найбільших 😂 фейлів у моєму житті.

Перші два місяці я взагалі не розуміла, що відбувається. Тобто люди начебто використовували знайомі мені слова, але це ніяк не допомагало. Я все одно не могла зрозуміти, що від мене хотіли – усі слова і граматика не складалися в цілісну картинку.

З часом, звісно, стало легше і я звикла до мови – спілкуватися стало набагато простіше. Під кінець перебування в Штатах я вирішила здати TOEFL, щоб оцінити свій рівень. За оцінками іспиту в мене був рівень Upper-Intermediate (В2), це мене підбадьорило. Зараз я розумію, що та поїздка була свого роду каталізатором – після неї я зрозуміла, наскільки круто засвоювати мову через розмовну практику, і що вона не закінчується на текстах у підручнику та граматичних вправах.

Кембриджський іспит VS іспит в університеті

Після школи я пішла вчитися на політолога-міжнародника і перекладача. І на парах нерідко відхоплювала трійку з англійської. Нічого спільного з мовою це не мало: все вирішувало суб’єктивне ставлення викладачів. На першому курсі мене це, якщо чесно, мало турбувало: я тверезо оцінювала свої знання і розуміла, що вони, м’яко кажучи, не збігаються з університетськими балами. Проте, до 4 курсу мене почали долати сумніви: а що, якщо у мене дійсно все погано? І я вирішила скласти міжнародний мовний іспит паралельно з державним, щоб розуміти реальну картину. Обирала між IELTS, TOEFL або CAE і зупинилася на останньому, наприкінці статті напишу який безсумнівний плюч саме цього іспиту.

Підсумок:
📌 мінімальна четвірка (76 зі 100 балів) в університеті
📌 вищий бал з кембриджського іспиту CAE та підтвердження рівня C2

Цінність цих оцінок непорівнянна і коментарів не потребує.

Детальніше про підготовку та сам іспит САЕ

Треба зауважити, що процес складання САЕ є доволі виснажливим та триває 4 години. Сам іспит розбитий на чотири частини, які перевіряють чотири навички володіння мовою:
📌 Listening
📌 Speaking
📌 Use of English/Reading
📌 Writing

Між частинами є невелика перерва в 10-15 хвилин.

Listening

⏱️На listening відведено 40 хвилин. За цей час кандидати працюють із 4 частинами та 30 запитаннями. Саме аудіо триває 30 хвилин, решту часу передбачається використовувати для перенесення відповідей на бланк.

Будьте готові почути різні акценти (зокрема й не носіїв) і різний темп мовлення, тож під час підготовки важливо не концентруватися лише на британській чи американській мові, а й приділити час звиканню до інших акцентів. Наприклад, я не так часто зустрічаю шотландський акцент, тому коли почула його на тесті, мені довелося витратити трохи більше зусиль, щоб його розібрати.

💡 Лайфхак: перед кожним завданням (вони стандартні) кандидати чують інструкції до його виконання. Водночас, додаткового часу для попереднього прочитання запитань немає – після інструкцій одразу ж починає грати трек до завдання. Тому дуже важливо знати інструкції заздалегідь – тоді можна буде пробігтися по питаннях у той час, як на фоні пояснюватимуть, що потрібно зробити. Для мене це виявилося критично важливим на самому іспиті.

Очікувані бали за відчуттями після іспиту – 200
Фактичні бали – 210


Speaking

⏱️ На speaking відведено до 15 хвилин. Логічно speaking розділений на 4 частини:
🗣️короткі запитання
🗣️монолог
🗣️2 частини, де кандидати працюють разом: обговорюють тему та висловлюють свою думку

Ця частина, як на мене, найбільш непередбачувана, бо тут не все залежить від вас. У цій частині відбувається взаємодія кількох людей: екзаменатора та 2 (максимум 3) кандидатів. Крім того, у кімнаті перебуває ще одна людина, яка оцінює ваш speaking і виставляє бали. Так от, навіть якщо ви, як вам здається, готові на всі 100%, інша людина може навіть не знати структури цієї частини іспиту (з такою ситуацією зіштовхнулась одна з моїх колег), унаслідок чого з нею буде дуже складно працювати, що може негативно вплинути і на ваші бали.

Сказати чесно, доки я “відчула” співрозмовника і повністю налаштувалася на роботу, половина завдань була позаду. Не будьте як я.

💡Лайфхак: знайдіть людину, яка теж планує складати іспит і практикуйтеся разом, або почніть брати розмовні уроки з викладачем. Я цього не зробила (дуже пізно про це подумала) і в результаті за цю частину в мене найменший бал.

Очікувані бали за відчуттями – 200
Фактичні бали – 190


Use of English/Reading

⏱️У цьому розділі 8 частин і загалом на нього відводиться 90 хвилин часу. За нього можна заробити 40 % балів від загальної кількості, тому він дуже важливий. По суті, ви одночасно складаєте дві частини – Use of English та Reading і в Statement of result (у результатах) буде дві окремі оцінки за кожну з них.

Цей розділ здався мені найскладнішим та найнеоднозначнішим. Декілька відповідей я поставила відверто навмання, бо здорового глузду в них не знайшла. Складності додає те, що є ймовірність узагалі не зрозуміти текст у плані лексики – тоді доведеться спиратися лише на граматику, що не додає впевненості в собі. Наприклад, під час підготовки я зустріла текст про внутрішній устрій різних типів двигунів. Оскільки я дуже далека від цієї сфери, мені було важко розуміти більшу частину слів. Я дуже переживала, щоб такої ситуації не було на тесті.

💡 Лайфхак: Найкраще рішення за відсутності розуміння тексту – концентруватися на граматичних структурах. Якщо незнайомі слова дійсно можуть заплутати, то граматика залишається універсальною попри все.

Очікувані бали за відчуттями – 180 за кожну
Фактичні бали – 210 за кожну


Writing

⏱️ Тут маємо 90 хвилин часу та 2 завдання:
✍🏻 менш формальне: есе: есе
✍🏻 формальне: лист/імейл/звіт тощо.

Тут мені дуже стали в пригоді мої контакти ще з часів навчання у США. Я надсилала завдання вчительці англійської, яка робила зауваження і редагувала мої твори. Тож, якщо у вас є знайомий native speaker – не бійтеся його експлуатувати!

Пишіть якнайбільше та якомога частіше. Перед тим, як почати, вивчіть основні вимоги до певного типу письмових завдань. У САЕ є певні критерії, про які краще знати заздалегідь.

Для підготовки я використовувала всього дві книжки:
📗 Advanced Expert CAE, Pearson Education Limited
📗 Advanced Trainer, Cambridge University Press

В обох є приклади завдань і додаткові матеріали, які дають ще більше можливостей для практики. Але важливо розуміти, що вони зосереджені не на мові, а на іспиті – вони дуже корисні для розуміння стратегій.

💡Лайфхак: якщо ви не впевнені в тому, що знаєте мову на достатньому для іспиту рівні, працюйте з підручником із General English паралельно з тим, як проходите завдання в спеціалізованих навчальних виданнях, що готують до іспиту. Беріть рівень C2.

Очікувані бали за відчуттями – 200
Фактичні бали – 200

Загальні поради щодо підготовки

1. 👌🏼 Оцініть свою мотивацію

При підготовці важлива мотивація: навіщо вам іспит? Моя причина була банальною: у мене в контракті це був обов’язковий пункт, а мінімальний допустимий результат був Pass B. Багато моїх студентів, особливо на високих рівнях, складають CAE або CPE як підтвердження прогресу – це допомагає їм не втрачати інтерес до вивчення мови.

2. 👌🏼Напишіть пробний тест на самому початку підготовки

Це дасть змогу реально оцінити свій рівень і зрозуміти, на чому треба більше зосередитися.

3. 👌🏼Вивчіть структуру іспиту

Щодо підготовки, то я впевнена, що тут, як і в решті іспитів, усе вирішує не стільки знання мови, скільки розуміння структури іспиту і розуміння того, де можуть бути підводні камені.

Очевидно, що з рівнем А2 позитивних результатів на цьому іспиті жодні стратегії не дадуть, але серед двох людей з рівнем С1 перевага однозначно буде в того, хто більш поінформований. Адже що краще ми розуміємо структуру іспиту, то менше ми концентруємося на технічних питаннях безпосередньо під час його складання. Це дає можливість сфокусуватися на самих питаннях, а не на тому, в якому місці підписувати бланк для відповідей.

4. 👌🏼 Робіть багато пробних тестів

Найкраще за все, на мій погляд, можна підготуватися роблячи пробні тести. Робота з ними не закінчується на перевірці відповідей і підрахунку балів. Важливо зрозуміти свої помилки, побачити логіку іспиту.

5. 👌🏼 Відпочиньте перед днем складання

До останньої частини відчувається неабияка втома – гранична концентрація протягом доволі тривалого часу та нервове напруження дали про себе знати. Тому …

Приємний бонус іспиту CAE

Найбільшим плюсом цього іспиту, як на мене, є відсутність необхідності перескладання та підтвердження рівня через певний період часу (на відміну від IELTS або TOEFL).


Бажаю вам удачі в підготовці. Ви обов’язково досягнете результату, і, сподіваюся, ця стаття вам допоможе прийти до нього швидше.

Буду рада допомогти вам скласти іспит, записатися до мене на консультацію і заняття можна за телефонами, зазначеними в футері сайту або ж через наш instagram. А також можеш потоваришувати з моїм другом Ерліхом, який зв’яже тебе з нашим менеджером і просто ділитиметься з тобою корисною інформацією 👇

Заходь у гості до нашого Telegram помічника Ерліха.

Він надсилатиме тобі корисні добірки та чек-листи, і даватиме мотиваційний стусан.